پرسش‌های باز در زبان فرانسه

پرسش‌های باز در زبان فرانسه
در اپیزود نوزدهم پادکست فرانسه‌گرام، ادامه جملات پرسشی در زبان فرانسه را باهم بررسی می‌کنیم. در نوشته قبلی پرسش‌های بسته در زبان فرانسه را باهم بررسی کردیم و در این درس سراغ نوع دیگری از پرسش‌ها میرویم. در ادامه نگاهی به پرسش‌های باز در زبان فرانسه می‌اندازیم.

پرسش‌های باز در زبان فرانسه

پرسش‌های باز یا Les questions ouvertes به سوال‌هایی گفته می‌شود که ذر آن از کلمات پرسشی استفاده کنیم. برای مثال "چند سال داری؟" سوالی است که جواب آن محدود به بله یا نه نیست و می‌تواند بینهایت مدل جواب داشته باشد، پس به این مدل سوال‌های، پرسش‌های باز گفته می‌شود.
 • کلمه پرسشی به معنی کجا است و مانند جملات پرسشی بسته، می‌توانیم برای بیان سوال چندین حالت داشته باشیم:
 1. مثال "شما کجا میروید؟" را می‌توانیم با تغییر لحن رو به بالا به حالت پرسشی تبدیل کنیم با این تفاوت که کلمه پرسشی در انتهای جمله قرار خواهد گرفت:

  ?Vous allez où

 2. حالت دوم استفاده از کلمه کمک پرسشی Est-ce que است. اول کلمه پرسشی را خواهیم داشت و بعد کلمه کمک پرسشی est-ce que را به آن اضافه می‌کنیم:

  ?Où est-ce que vous allez

 3. حالت سوم جابه‌جایی فعل و فاعل است. در این حالت حتما باید بین فعل و فاعل یک "-" قرار داد که نشان‌دهنده این است که جای این دو کلمه برای پرسیدن سوال تغییر کرده است:

  ? allez-vous

 • می‌توانیم هر سه حالت بالا را برای کلمه Quand به معنی کی/چه زمانی نیز با هم بررسی کنیم. مثلا "کی شما می‌آیید؟" :

?Vous venez quand ?Quand est-ce que vous venez ?Quand venez-vous

 • تقریبا برای تمام کلمات پرسشی به سه روش بالا می‌توانید سوال مطرح کنید.
  نکته ۱: تا به حال عبارت Qu'est-ce que را زیاد شنیده‌اید. این کلمه، در واقع حالت دوم کلمه پرسشی Que به معنی چه چیز است که با est-ce que ترکیب شده است. بریم یک مثال در حالت‌های مختلف بررسی کنیم. مثلا "در زندگی چه کاری انجام می‌دهید؟" که به معنی "شغل شما چیست؟" است:

?Qu'est-ce que vous faites dans la vie ?Que faites-vous dans la vie

همان‌طور که دیدید حالت اول را در بالا ننوشتیم. به این دلیل که que در زبان فرانسه به معنای "که" نیز است و در واقع ضمیر ربطی است، اینجا دیگر نمی‌توانیم از que در آخر جمله استفاده کنیم. پس برای حالت اول به جای کلمه que کلمه جایگزین quoi را استفاده می‌کنیم.

?Vous faites quoi dans la vie

مثال دیگر "شما چه نگاه می‌کنید؟" :

?Vous regardez quoi ?Qu'est-ce que vous regardez ?Que regardez-vous

  نکته ۲: کلمه پرسشی Combien به معنی چقدر است و اگر بعد از آن اسم بیایید، باید کلمه de و بعد اسم مورد نظر را نیز بعد از آن بیاوریم. مثلا "شما چند تا کتاب دارید؟" :

?Vous avez combien de livres ?Combien de livres est-ce que vous avez ?Combien de livres avez-vous

  پس با دانستن این موارد با استفاده از کلمات پرسشی هر سوال را می‌توانید به سادگی در حالت‌های مختلف بپرسید.  

تماشای ویدئو در یوتیوب:

برچسب ها
دیدگاه کاربران(0)