پرسش‌های بسته در زبان فرانسه

پرسش‌های بسته در زبان فرانسه
در اپیزود هجدهم پادکست فرانسه‌گرام، جملات پرسشی در زبان فرانسه را باهم بررسی می‌کنیم. برای پرسیدن یک سوال اشکال مختلفی در هر زبان داریم. در این قسمت نگاهی به پرسش‌های بسته در زبان فرانسه می‌اندازیم.

پرسش‌های بسته در زبان فرانسه

پرسش‌های بسته یا Les questions fermées به سوال‌هایی گفته می‌شود که جواب آن‌ها آره یا نه است، مثلا "آیا شما ایرانی هستید؟" پرسش بسته است.
  1. اولین حالت یا ساده‌ترین حالت مطرح کردن این سوال، با تغییر لحن است، یعنی وقتی که لحن ما رو به بالا برود می‌توانیم یک جمله خبری و مثبت یا affirmative را به یک جمله پرسشی تبدیل کنیم که در زبان عامیانه از آن استفاده می‌کنیم:

   ?Vous êtes iranien ?Il est iranien

  2. حالت دوم استفاده از کلمه کمک پرسشی Est-ce que است. Est-ce que به معنی آیا نیست و در اصل معنی خاصی ندارد و کلمه‌ایست که به ما کمک می‌کند به واسطه آن یک سوال را مطرح کنیم. در سوال‌های بسته جای Est-ce que در ابتدای جمله است و همچنان در حالت عامیانه از آن استفاده می‌شود:

   ?Est-ce que vous êtes iranien ?Est-ce qu'il est iranien

  3. حالت سوم جابه‌جایی فعل و فاعل است. در این حالت حتما باید بین فعل و فاعل یک "-" قرار داد که نشان‌دهنده این است که جای این دو کلمه برای پرسیدن سوال تغییر کرده است. این حالت بر خلاف دو حالت قبل خیلی رسمی است و در نوشتار و موقعیت‌های رسمی از آن می‌توانیم استفاده بکنیم:

   ?Êtes-vous iranien ?Est-il iranien

  نکته ۱: در حالت‌های رسمی همیشه بهتر است از روش سوم یا جابه‌جایی فعل و فاعل استفاده کنیم. یک مثال دیگر را در حالت‌های مختلف با هم بررسی کنیم:

(حالت خبری) شما می‌توانید منو را به من بدهید. / .Vous pouvez me donner la carte (حالت پرسشی عامیانه) شما می‌توانید منو را به من بدهید؟ / ?Vous pouvez me donner la carte (حالت پرسشی عامیانه) شما می‌توانید منو را به من بدهید؟ / ?Est-ce que vous pouvez me donner la carte (حالت پرسشی رسمی) شما می‌توانید منو را به من بدهید؟ / ?Pouvez-vous me donner la carte

نکته ۲: یک حالت‌ خیلی مودبانه‌تر برای سوال کردن جمله‌ای مانند بالا وقتی "شما می‌توانید" داریم، استفاده از فعل توانستن یا pouvoir در حالت conditionnel است که فعلا با صرف فعل آن کاری نداریم ولی در این‌جا به مثال آن اشاره می‌کنیم:

شما می‌توانید منو را به من بدهید؟ / ?Vous pourriez me donner la carte شما می‌توانید منو را به من بدهید؟ / ?Est-ce que vous pourriez me donner la carte شما می‌توانید منو را به من بدهید؟ / ?Pourriez-vous me donner la carte

نحوه سوال کردن با کلمات پرسشی یا L'interrogation را در اپیزود بعدی باهم بررسی خواهیم کرد.

 

تماشای ویدئو در یوتیوب:

برچسب ها
دیدگاه کاربران(0)