دانلود رایگان کتاب‌های آموزش زبان فرانسه همراه فایل‌های صوتی

مصطفی شالچی در این پادکست از پایه زبان فرانسه را به شما آموزش می‌ده.

با خرید اشتراک ماهانهٔ فرانسه‌گرام به بزرگترین منابع آموزش زبان فرانسه به فارسی دسترسی خواهید داشت.

شاید بد نباشد قبل از شروع آموزش زبان فرانسه ، کمی دربارهٔ تاریچه زبان فرانسه اطلاعات بیشتری داشته باشیم.

تاریخچه زبان فرانسه

زبان فرانسه از لاتین با تأثیرات ژرمنی (از جمله Francique des Francs) و سلتیک (زبان های گالی) می آید. این زبان در گذشته «رومی» نامیده می شد. در قرون وسطی ما رومی صحبت می کردیم اما به لاتین می نوشتیم. اولین متن به زبان فرانسوی، سوگندهای استراسبورگ، به 14 فوریه 842 برمی گردد.

در قرن 14 و 15، زبان فرانسه تجدید و توسعه یافت. با واژگانی جدید از اصل لاتین آن دور می شویم. در قسمت شمالی فرانسه از زبان های Oïl استفاده می شود. در این مدت زبان های Oc در جنوب و در کوه های آلپ آرپیتان توسعه می یابد.

این زبان در سال 1539 با فرمان فرانسوای اول به عنوان زبان اداری  تحمیل شد. در آن زمان، این در مورد چیزی بود که به آن فرانسوی میانه می گویند، بسیار نزدیک به فرانسوی مدرن.

این فرمان به دنبال سه مورد دیگر در سال های 1490، 1510 و 1531 است که به تدریج زبان به اصطلاح عامیانه را به جایگزین زبان لاتین درنظام قضایی می کند. پس از آن، به سرعت نفوذ خود را گسترش خواهد داد. در قرن هجدهم در تمام دربارهای سلطنتی اروپا صحبت می شد.

با این حال، تنها توسط مردم شمال فرانسه صحبت می شود. این زبان با ممنوعیت صحبت کردن به زبان های منطقه ای در سراسر فرانسه اعمال خواهد شد. از سوی دیگر، قوانین ژول فری در مورد آموزش اجباری به دولت تعهدات قابل توجهی می دهد: آموزش خواندن و نوشتن فرانسوی به همه فرانسوی ها. در واقع، مردمی که از سرتاسر فرانسه می آمدند و هر کدام پاتوآی خود را صحبت می کردند، باید یکدیگر را درک می کردند و از دستوراتی که به زبان فرانسوی داده می شد اطاعت می کردند. اما در دهه 1930 هنوز می‌توانستید افرادی را ملاقات کنید که اصلاً فرانسوی صحبت نمی‌کردند.

اشکال مختلف زبان فرانسه

فرانسه در بسیاری از جاها صحبت می شود. این امر منجر به پیدایش منطقه گرایی ها شده است، یعنی کلماتی که معمولاً در یک منطقه خاص به کار می روند، اما در جای دیگر قابل درک نیستند.

برای مثال، فرانسوی‌ کانادایی، و به‌ویژه کبکی، از کلمات انگلیسی استفاده می‌کنند، این با این واقعیت توضیح داده می شود که کبک ها توسط تمام استان های دیگر کانادا که زبان آنها انگلیسی و ایالات متحده است احاطه شده اند. بنابراین تأثیر زبان انگلیسی مانند فرانسه نیست. علاوه بر این، آنها کلمات انگلیسی را با لهجه کامل تلفظ می کنند زیرا عادت دارند هر روز آن را بشنوند و به طور منظم آن را تمرین کنند.

فرانسه‌زبان‌ها

بسیاری از کشورها به طور رسمی یا غیر رسمی از زبان فرانسه به عنوان زبان استفاده می کنند. در آفریقا ما بنین، بورکینافاسو، ساحل عاج، گابن، گینه، مالی، نیجر، کنگو، سنگال، توگو، بوروندی، کامرون، الجزایر، مراکش، موریتانی، تونس… همچنین در کبک، به زبان فرانسوی صحبت می شود. زبان سوئیس، در والونیا و در بروکسل (بلژیک). در رومانی از هر چهار رومانیایی یک نفر فرانسوی صحبت می کند.

یادگیری زبان فرانسه

نخستین چیزی که دربارهٔ زبان فرانسه می‌شنویم که زبانی بسیار سخت است. البته می‌توانیم بگوییم که این حرف تا حدودی درست است ولی نه آن طور که ما فکر می‌‌کنیم. برخی سختی زبان فرانسه را وجود مذکر و مونث می‌دانند. در حالیکه بسیاری از زبان‌های دیگر مذکر، مونث و حتی خنثی هم دارند. دشواری زبان فرانسه بیشتر به دلیل وجود استثناهای فراوان و قواعد پرتعداد گرامری است. همچنین نحوهٔ نوشتن زبان فرانسه بسیار با نحوهٔ گفتار آن متفاوت است.

راهکار فرانسه‌گرام برای آموزش زبان فرانسه

فرانسه‌گرام در کنار ارائهٔ مجموع کاملی از منابع آموزشی زبان فرانسه که رایگان به صورت دانلودی در اخیتار شما قرار گرفته است. همچنین در پادکست فرانسه‌گرام بصورت هفتگی زبان فرانسه را می‌آموزید. ولی مهمترین ویژگی سایت فرانسه‌گرام، ارائهٔ آموزش‌های هدفمند زبان فرانسه مصطفی شالچی به همراه تمرین‌های متنوع است که با خرید اشتراک ماهانه در اخیتار شما قرار خواهد گرفت.